CD ze skla

Cena: 883$ – cca 15 000 kč

Taky vás dokáže naštvat, že se CD a vinily ve vaší audio soupravě za parádní ranec opotřebovávají ? Jsou vyrobeny z plastu, proto toho moc nevydrží a navíc plast je náchylný k poškrábání. Kupte si kvalitního interpreta, zaplaťte litr a víc za opravdovou hudbu, stane se nehoda a CD nebo vynil můžete vyhodit. Jistě, dle zákona si můžete udělat záložní kopii pro případ poškození disku, ale kdo na to má čas ?

Stejný problém řešil i japonsky inženýr Suenori Fukui. A světe div se, koncept CD zůstal zachován, jenom se změnil materiál (viz obrázek). Z nekvalitního plastu na sklo. Tím nejspíš vytvořil sérii nejdražších audiodisků na světě.

Techničtější popis skleněného CD

Sklo je na rozdíl od plastu průhledné na 99% (je to individuální a záleží na kvalitě surovin, ze kterých se vyrábí skleněné CD). Neohýbá se a tak lehko se neškrábe. Skleněné CD vypadá jako úplně obyčejný compact disc (nahoře také polepené potiskem). Takže jej v pořádku přečte váš CD přehrávač či rádio. Další výhoda je ve velké odolnosti proti teplu a vlhku (všimněte si, že na CD je vždy upozornění, aby jste se vyvyrovali přímému slunečnímu záření a velké vlhkosti vzduchu). Obrovská nevýhoda je ovšem v tom, že sklo je křehké. Při neopatrném zacházení můžete z Beethovenových symfonií udělat puzzle.

Skleněné CD se nyní vyrábějí ručně. Popisek s cenovkou značí 833 dolarů. Na prvním skleněném CD přístupném pro veřejnost je Johann Sebastian Bach, vydaný pod N & F Labelem. Tento produkt se nijak masově nerozšíří, není v silách běžného smrtelníka zaplatit 15 táců za jedno CD (i když vydrží).

Můj názor je, že je to zbytečnost. Určeno leda pro ortodoxní snoby, protože CD je spotřební věc, a při ceně 300 – 1500 kč se dá počítat s tím, že ho prostě ztratíme, rozbijeme, rozstříháme a různě doničíme. Pak si můžeme koupit nové.