23001.png


Cena: 169,- Kč až 5 359,- Kč

Aby jsem potěšil klasika, rozhodl jsem se napsat malou diplomku na téma Portské víno. Již se tu vaším očím zjevily různé excesy. Ať už víno pro Gayie, což je chválihodný, ale pouze marketingový tah. Tak licencované víno Ducati. A v neposlední řadě zcela nedosažitelné Chateau Lafite z roku 1787. Severní Portugalsko bylo, kam lidská paměť dosahuje velmi úrodná část Evropy, co se vinné révy týče.

 

To ovšem nemohlo zůstat jen tak bez odezvy. Po nástupu Julia Césara na trůn říma nastala pro Portugalsko nevídaní expanze kvality a objemu produkce vína. Tento trend se dochoval do dnes. Portugalové dali světu Portské víno, které je svou konzistencí a přípravou zcela odlišný od vín konvenčních. Jedná se o velmi důležitý exportní artikl země. Obsah alkoholu se pohybuje mezi 19 až 22%. Je oficiálně označováno jako posílené víno vyráběné v regionu Douro. A kde, že se vzal název Portské? Je to odvozeno od města Porta, kde je takové centrum nápoje. Skladuje se v sudech, stáčí se a poté jde na export. To vše v jednom městě. Jedná se o nápoj bohémů. Z vlastní hlavy si vzpomenu na Henry Charles Bukowski.

15.jpg

Přečtete dvě, nebo tři jeho knihy a portského v hlavě se nezbavíte. Na našem trhu jsou v dnešní době k dostání různé značky. Nemůžete ovšem čekat, že za 200,- Kč budete blahem pukat. I když pokud není jiná volba, pro přibližné zkoumání tekutiny je to dostatečné. Cena v česku se pohybuje od nějakých 169,- Kč za větší třetinku, přes 5359,- Kč za Cálem Colheita 1961 s neodolatelnou minulostí a sídlem v Portu. Ceny mohou být mnohem vyšší. Mezi námi 5359,- Kč za 47let staré Portské se mi zdá poněkud nízká cena. Pokud stále nešílíte a neuvažujete o telefonátu Providentu, tak se dají sehnat Portská vína za mnohem vyšší ceny, záleží jen na volbě dovozce a možnosti individuálního přístupu. Výtečnou chuť!